karbon
Začátek
před 354 miliony letKonec
před 298 miliony letCo se děje ve světě

Kontinenty Gondwana a Laurusie se k sobě přibližují a pak se sráží. V místě srážky vznikají horská pásma, jejichž zbytky dnes najdeme v Evropě, v Severní Americe a v severozápadní Africe. Rozdíly mezi podnebnými pásy jsou hodně výrazné. Ve svrchním karbonu se klima mění - ochlazuje se, velká část Gonwany je pokrytá ledovcem. V tropickém pásu ubývá vlhkost, a v místech, kde bývaly bažinaté pralesy, se rozšiřují pouště.
Co se děje u nás
Při srážce kontinentů se spojují části českého masivu, které spolu dříve nesouvisely. V místě srážky rostou hory podobné dnešním Alpám nebo Himálaji. Velké masy starších hornin se vrásní, stlačují a zahřívají - prochází metamorfózou. V hloubce pod horami se taví zemská kůra, zatlačená do hloubky. Vzniká velké množství žhavého magmatu, které pomalu vychládá a tuhne několik kilometrů pod povrchem Země. Tak se tvoří žuly a další hlubinné vyvřeliny. Místy se magma dostává na povrch a vznikají sopky. V prohlubních mezi horskými hřbety se daří tropickým pralesům s jezery a bažinami, kde místo stromů rostou obří plavuně a přesličky. Naše země se totiž právě nachází blízko rovníku. V bažinách se ukládají odumřelé rostliny a bahno - jednou z nich bude černé uhlí a jílovce. Podnebí se někdy stává o hodně sušším a na místech pralesů vznikají pouště. V suchém klimatu vznikají červené pískovce. Vlhká a suchá období se střídají, ale sucho nakonec převládne. Na východním okraji českého masivu, který je zaplaven mořem, se ukládají vápence, později břidlice a droby.Život v období
V tropickém pásmu (kde se nachází i naše území) se rostlinám velice daří. Jsou to hlavně rostliny, které se rozmnožují výtrusy - plavuně, přesličky a kapradiny. Některé z nich jsou velké jako stromy, dorůstají výšky až kolem 30 metrů. Prvně se objevují rostliny, které se rozmnožují semeny. Patří k nim také nejstarší jehličnany. Na přelomu devonu a karbonu vymírají některé skupiny mořských živočichů. Rychle ubývá trilobitů. Živočichové stále více pronikají do sladkých vod a na souš. Na souši se velmi daří hmyzu, žijí zde obří vážky a dvoumetrové stonožky. Rozšiřují se obojživelníci - krytolebci. Ve svrchním karbonu se objevují první plazi. Nejznámější z nich jsou pelykosauři - jejich fosílie se našly i na našem území.Co nám z období zůstalo
Je toho opravdu hodně. Při variském vrásnění v karbonu byla dokončena „hrubá stavba“ českého masivu. V karbonu vznikla většina našich hlubinných vyvřelin a hodně usazených hornin. Veliké celky starších hornin byly zvrásněny a metamorfovány. Z karbonu pochází také řada nerostných surovin, které lidé využívají - hlavně černé uhlí.
Mořské usazeniny
slepence, břidlice a droby moravosilezika v Nízkém Jeseníku, na Drahanské Vrchovině
mladší vápence Moravského Krasu v moravosileziku
Sladkovodní usazeniny
jílovce, pískovce, arkózy a uhlí v permokarbonských pánvích na Plzeňsku, Kladensku a v Podkrkonoší, na Ostravsku a v blanické a boskovické brázdě
Vyvřelé horniny
hlubinné vyvřeliny středočeského plutonického komplexu v moldanubiku
hlubinné vyvřeliny třebíčského plutonu v moldanubiku
hlubinné vyvřeliny moldanubického plutonu v moldanubiku
hlubinné vyvřeliny v bohemiku, později mírně metamorfované
hlubinné vyvřeliny lužického plutonu v lugiku
hlubinné vyvřeliny krušnohorského plutonu v saxothuringiku
hlubinné vyvřeliny žulovského plutonu v moravosileziku
žilné vyvřeliny, většinou v blízkosti velkých těles hlubinných vyvřelin
Horniny přeměněné
ruly, a jiné silně metamorfované horniny moldanubika ve středních, jižních a západních Čechách a na Českomoravské Vysočině
- 1 krystalický vápenec
- 9 pararula
- 2 serpentinit
- 18 kontaktní rohovec
- 45 granulit
- 46 erlan
- 47 granátická pararula
- 50 ortorula
- 51 skarn
- 53 krystalický vápnitý dolomit
- 64 ortorula
- 68 krystalický vápenec
- 94 pararula
- 95 amfibolit
silně metamorfované horniny kutnohorsko-svratecké oblasti
metamorfované sedimenty bohemika v západních a středních Čechách
metamorfované bazické vyvřeliny bohemika v západních a středních Čechách
mírně metamorfované horniny lugika
metamorfované sedimenty lugika
mírně metamorfované bazické vyvřeliny lugika
metamorfované vyvřeliny saxothuringika
metamorfované sedimenty saxothuringika
Fosílie organizmů
Stromovité plavuně, přesličky a kapradiny, cordaity. Krytolebci (obojživelníci), hmyz (vzácné fosílie brouků a vážek), vzácné zbytky plazů - pelykosaurů.
Ložiska nerostů
černé uhlí
Sloje černého uhlí se nachází na Ostravsku, v okolí Plzně, Kladna, Slaného, v Podkrkonoší a u Rosic. Dnes už se těží jen na Ostravsku.
kaolin
Karbonské žuly na Karlovarsku a karbonské arkózy na Plzeňsku v pozdějších obdobích zvětraly a staly se zdrojem kaolinu pro výrobu keramiky a papíru.
stavební kámen
Různé druhy odolných usazených, vyvřelých a přeměněných hornin se používají k výrobě drceného kameniva.
kámen pro kameníky a sochaře
Žuly a podobné hlubinné vyvřeliny se dají použít k výrobě dlažebních kostek, obrubníků, obkladů, náhrobků, pomníků a soch. Dříve kameníci a sochaři používali také karbonské pískovce a arkózy, které se snadněji oprácovávají, ale méně vydrží.
vápenec
V Moravském Krasu a na dalších místech Moravy vznikaly ve spodním karbonu vápence. Karbonská ložiska vápenců mají ale menší ekonomický význam než ta devonská.
uran
V blízkosti hlubinných vyvřelin vznikala ložiska uranových rud. Nejvýznamnější z nich se nacházejí u Příbrami.
stříbro a barevné kovy
Mnoho českých ložisek rud stříbra, zinku, olova a dalších kovů vzniklo v karbonu v souvislosti s hlubinnými vyvřelinami a metamorfózou starších hornin.
zlato
Většina českých ložisek zlata vznikla v karbonu v souvislosti s hlubinnými vyvřelinami a s metamorfózou starších hornin, které rozptýlené zlato již obsahovaly.
cín, wolfram, lithium
Tyto prvky se nahromadily v nejvyšších částech žulových plutonů, které se zachovaly v Krušných Horách (Cínovec).