Foto
Celkový pohled
Detail
Výskyt
Těžba granitového porfyru
Geologická jednotka, do níž patřím
moldanubikum
Z čeho jsem
z krystalů živců, křemene, amfibolu a biotitu (tmavé slídy)
Můj příběh
V hloubce několika kilometrů pod povrchem Země se nacházelo obrovské množství žhavého žulového magmatu. Magma se pomalu ochlazovalo a začaly v něm růst krystaly živců a slíd, které plavaly v tavenině. Krystaly se dále zvětšovaly. Malá část magmatu pronikla podél pukliny vzhůru do nadložních pararul. Tam se magma rychle ochladilo a ze zbytku taveniny se vytvořily droboučké krystalky - vznikl porfyr. O mnoho později se díky erozi dostal na zemský povrch.
Jak mě využívají lidé
Porfyr je pevný a odolný, používá se jako stavební kámen. Těží se v lomu, drtí se na menší kousky, které se pak třídí podle velikosti. Přidává se do betonových a asfaltových směsí pro stavební účely.
Geologický čas
vznik porfyru - karbon
Odkud jsem
Z lomu Hamr (okres Klatovy)
Podívej se také
- na kámen číslo 12 , kámen číslo 16 , kámen číslo 52 a na kámen číslo 72 - uvidíš jiné typy žilných vyvřelin
- na kámen číslo 20 , kámen číslo 56 , kámen číslo 62 a kámen číslo 74 - uvidíš, jak bych asi vypadal, kdybych chladnul pomaleji, hodně hluboko pod zemí a měl více času na růst krystalů, moje chemické složení se totiž podobá granitu (žule)
- na kámen číslo 14 - uvidíš, jak bych asi mohl vypadal, kdyby se magma dostalo až na povrch Země - moje chemické složení se totiž podobá ryolitu