Foto
Celkový pohled
Detail
Výskyt
Lom na pararulu
Těžba pararuly
Geologická jednotka, do níž patřím
moldanubikum
Z čeho jsem
z krystalů křemenene, plagioklasu, popř. mikroklinu, biotitu a amfibolu, nepravidelně se střídají tmavé biotiticko-amfibolické pásky a šedobílé křemenno-živcové pásky.
Můj příběh
Na dně moře se ukládaly tenké vrstvy kalu a písku, složeného z drobounkých úlomků starších hornin. Zpevněním sedimentů vzniklo souvrství drob a břidlic. Při variském vrásnění byly vrstvy sedimentů zprohýbány do vrás a zatlačeny do hloubky několika kilometrů. Do jejich blízkosti proniklo žhavé magma, z kterého vznikl granodiorit, který patří k středočeskému plutonickému komplexu. Vrstvy drob se v blízkosti magmatu tak ohřály, že začaly růst nové minerály a struktura horniny se přizpůsobila vysokému tlaku a teplotě - vznikla pararula. Ohřívání pokračovalo, až se některé minerály (hlavně křemen a živec) začaly tavit a vytvořily v hornině světlé žilky. Mnohem později se díky erozi hornina opět dostala na povrch Země.
Jak mě využívají lidé
Pararula je pevná a odolná, používá se jako stavební kámen. Těží se v lomu, drtí se na menší kousky, které se pak třídí podle velikosti. Přidává se do betonových a asfaltových směsí pro stavební účely.
Geologický čas
Odkud jsem
Z lomu Hamr (okres Klatovy)
Podívej se také
- na kámen číslo 41 , uvidíš jak může vypadat droba, která neprošla metamorfózou
- na kámen číslo 5 , uvidíš jak může vypadat droba, která prošla metamorfózou při mnohem nižší teplotě
- na kámen číslo 71 - uvidíš, jak může vypadat pararula, která zažila vyšší teplotu než já a z větší části se roztavila - stala se migmatitem